Mire jó a fekete nadálytő?
Gyógyászati szempontból elsősorban a gyökere (Symphyti radix vagy Consolidae radix) értékes, amelyet a szárítás előtt kell lereszelni és úgy szárítani, mert másképp kőkeménnyé szárad. Pirrolizidin-vázas alkaloidokat tartalmaz, melyek nagymennyiségben májkárosító hatásúak lehetnek.
Alkaloidszerű anyag az allantoin is, a szárított gyökérben 0,6-0,8% található. Az allantoin segíti acsontok és csontszövetek regenerálódásának gyorsítását, mely a nadálytő egyik legfontosabb gyógyhatásást biztosítja. A gyökér nagy mennyiségű nyálkát tartalmaz.
Mire jó a levél és mire a gyökér
A feketenadálytő gyulladásgátló, csontregeneráló, puhítja a göböket, csomókat, hámosító, a szövetek újraképződését, sebek gyógyulását elősegítő szer. Csonterősítő, csonttörésnél elősegíti a csontok hegesedését, gyorsítja a csontok összeforradását. Sebeknél,zúzódásoknál, húzódásoknál, lábszárfekélynél, sérüléseknél, visszérgyulladásnál, véraláfutásoknál, nyáktömlő gyulladásnál, ínhüvelygyulladásnál, köszvény esetén, izületi gyulladásnál, körömágygyulladásnál, körömleválásnál, lábgombásodásnál használható eredményesen.
Áztatás során kioldódott nyákanyagai bevonják a légutakat, valamint a gyomor nyálkahártyáját, így alkalmazható gyomor és nyombélfekélyek esetén is. Felfekvések, aranyér elleni krémek alapanyaga. Erősítő, roboráló hatással rendelkezik, ezért kifejezetten hatásos lábadozás időszakában fogyasztani.
A levél légzőszervi és emésztőrendszeri megbetegedéseknél használható. A gyökereket külsőlegesen frissen és szárítva is használják. A szárított gyökérből készült borogatások esetén 100 gramm gyökeret 400-600 ml meleg vízzel elkeverünk, míg pépes állagot nem kapunk. Ezt a pépet kell felhelyezni a problémás területre, és egész éjszakára rajt kell hagyni. A friss gyökérből készített pép vagy a fenti keverék hatását fokozhatjuk, ha illóolajokat adunk hozzá.
Pirrolizidin-vázas alkaloidokat tartalmaz, melyek májkárosító hatásúak, ezért belső használata csak szakember felügyelete mellett ajánlott. Szeszes kivonatai belsőleg májkárosodást okoznak. A vizes kivonat túladagolásánál is előfordulhat májkárosító hatás, ezért fontos az adagolás pontos betartása.