Mire jó a Kálmos?
Erősítő hatása miatt a kálmosgyökér nemcsak az emésztőrendszer általános gyengesége, gyomor és bélfelfúvódás, valamint hasi fájdalomrohamok esetén használható, de segít mirigy-megbetegedések és köszvny ellen is. A gyökér rendkívül nagy mértékben elősegíti a nehezen emésztő gyomor és bél nyáktalanítását.Anyagcsere és bélrenyheség esetén épp úgy ajánlható, mint sápadtság és vízkór esetén.
A rendkívül sovány emberek, akik nem a megfelelő táplálék hiánya miatt veszítettek a súlyukból,kálmosgyökérteát igyanak és időnként vegyenek teljes fürdőt, amibe kálmost tesznek. A kálmosgyökér megszünteti az étvágytalanságot, hatásos vesekárosodásnál is, és megfelelő szer az egész test megtisztításához. Teája alkalmas még a gyerekek lisztérzékenységének a gyógyítására is, ez a betegség az utóbbi időben egyre gyakrabban lép föl.
A szárított gyökér, ha lassan rágjuk szét, segít a dohányosoknak leszokni a dohányzásról. A gyengénlátók látása javul, ha kálmosgyökér frissen facsart levévei többször bekenjük a szemhéjat. Néhány percig tartsuk rajta, majd hideg vízzel mossuk le.
A kálmos a védák bölcseinek legközismertebb gyógynövénye. Fiatalítja az agyat és az idegrendszert, növeli a fogékonyságot, pontossá teszi a memóriát és fokozza a figyelmet. A legjobbelmefejlesztő gyógynövényként tartják számon, szívesen társítják a Brámival (Gotu Kola, Centella Asiatica) e célból. Fiatalítóan hat a Váta és Kapha típusokra. Kiszűri a szövetekből a megtelepedett toxinokat. Tulajdonsága Sattvai, azaz a fény, világosság, tisztaság minőségét hordozó, kiegyensúlyozott energiák képviselője.
Javallatok: Megfázások, köhögés, asztma, fejüregi fájdalmak, gyulladások, sokk, kóma, epilepszia, emlékezetvesztés, hisztéria, süketség, idegzsába