Mire jó a medveszőlőlevél?
A húgyutak gyulladásos betegségeiben alkalmazható antibakteriális hatású húgyúti fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő. Huzamos alkalmazása kerülendő!
Évente maximum 5 alkalommal lehet használni.
Fogyasztási tanácsok
Amint már a hatóanyagoknál említettük, a medveszőlőlevél fő hatásáért felelős hidrokinon csak lúgos közegben (pH > 8) szabadul fel, ezért ajánlatos, hogy a kúra alatt kerüljük bizonyos táplálékok – főleg a húsfélék – fogyasztását, amik a vizeletet savassá tehetik. Az étrendünk ilyenkor inkább zöldségekből, gyümölcsökből és tejből álljon. Bevált módszer, ha a kúra alatt lúgos gyógyvizeket (Salvus, Füredi lúgos) fogyasztunk, vagy napi 3-4-szer 1 késhegynyi szódabikarbónát veszünk be, ami biztosítja a vizelet lúgos kémhatásá.
A medveszőlő (uva ursi) az egyik leghatékonyabb gyógynövény és igazából minden nőnek ajánlom, hogy tartson otthon egy doboz medveszőlőlevél-teát. Hólyaggyulladás esetén a növény antibakteriális hatását lehet kihasználni, amely, ugyanúgy, mint az antibiotikumok egy részénél, lúgos környezetben erősebb. A medveszőlő levelét elvileg le lehet forrázni, de érzékenyebb gyomrú emberek nem szokták bírni az így kioldódó cserzőanyagokat (és ha a hólyaggyulladásodra antibiotikumot szedsz, akkor jó eséllyel már te is "érzékenyebb gyomrú" embernek számítasz). Vagyis, jobb, ha medveszőlőlevél-teához a levelet hidegen áztatjuk, hogy a hatóanyagokhoz hozzájussunk, a gyomrot terhelő egyebekhez meg ne. 2-3 dl hűvös vízhez egy teáskanálnyi szárított növény vagy egy teafilter szükséges, aztán 4-6 órán át ázni hagyjuk, és ezután iható. Pár napnál tovább nem szabad használni, de hólyaggyulladás kezdetén egy egész kancsónyit is készíthetsz, 3-4 filtert áztatva egy liter vízbe, a kész teát egy egész napra beosztva. Ha terhes vagy, ne igyálmedveszőlőlevél-teát, mert méhösszehúzó. Ha viszont szülés után kínlódsz hólyaggyulladással, akkor a medveszőlőtea az egyik leghasznosabb dolog, amit ihatsz.